Қазақстан Республикасының жоғары білім беру жүйесіндегі бейресми білім берудің рөлі

Еңбек нарығын өзгертетін технологиялардың қарқынды дамуына байланысты бейресми білім берудің рөлі барған сайын маңызды бола түсуде. Өзінің икемділігімен, қолжетімділігімен және тұлғаға бағытталған тәсілімен сипатталатын бейресми білім беру дәстүрлі формалды білім беруден тыс студенттердің білім мен дағдыларды меңгеру жолын түбегейлі өзгертеді. Бейресми білім берудің мысалдары біліктілікті арттыру бағдарламалары, кәсіптік оқыту және қайта даярлау, курстар, дәрістер, семинарлар мен тренингтер, соның ішінде онлайн режимінде өткізілетіндер болуы мүмкін. 2018 жылы университеттерге бейресми оқыту нәтижелерін қайта есептеу мүмкіндік беретін «Бейресми білім беру арқылы алынған оқу нәтижелерін тану ережелері» бекітілді.

Қашықтықтан оқыту бойынша оқу үдерісін ұйымдастыру ережелеріне сәйкес студенттер «бейресми білім беру арқылы» пәндердің 20%-ін игере алады (толығырақ ақпарат алу үшін AITU Академиялық департаментіне хабарласыңыз).

Бейресми білім жоғары білімнің ландшафтын өзгертетін динамикалық күш ретінде пайда болды. Ол дәстүрлі оқытуды толықтырады, жұмыс күшінің өзгеретін қажеттіліктерін қарастырады және қол жетімді, икемді және жекелендірілген оқу мүмкіндіктерін ұсынады. Жоғары оқу орындары 21 ғасыр талаптарына бейімделуін жалғастыра отырып, студенттерге үздіксіз өзгерістер мен инновациялар әлемінде өркендеу мүмкіндігін беретін бейресми білім берудің рөлі арта түсетіні сөзсіз.

Бейресми білім дегеніміз не және оны жүзеге асыруға Астана IT университеті қалай қатысады? Бұл сұрақтарға келесі бейнені көру арқылы жауап аласыз.